Evde Kilo Vermek İçin Öneriler

Kilo vermek bilinenin aksine sadece spor salonlarına giderek başarıyla sonuçlanan bir şey değildir. Çünkü kilo vermek hayatın her alanında olduğu gibi istekli olmakla başlar. Bunu sağladıktan sonra sizler için derlediğimiz önerileri sıralayalım.

 

 

 1. Su için : Uzmanlar günde 8-10 bardak su içmenin zayıflamaya yardımcı olduğu belirtmek de. Öyle ki vücudumuz için gerekli olan su, metabolizmamızın sağlıklı çalışması içinde gerekli bir kaynaktır. Suyun vücuda sağladığı sayısız faydalardan bazıları ise şöyle;
 • Tokluk hissi oluşturur. Yani yemekten önce içilecek 1 bardak su sizin yemeği daha az yemenize olanak sağlayacaktır.
 • Kaslarda oluşacak güç kaybını önler, ayrıca kilo kaybından sonra oluşacak sarkmalara da faydalıdır.
 • Ciltte oluşan kurumayı engeller.
 • Sindirim sistemine faydalıdır. Ayrıca metabolik atıklarının da dışarı atılmasına yararlıdır.
 • Beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.

 

 

 1. Meyve ve sebze : Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve metabolizma hızının artırılmasına olanak sağlayan sebze ve meyveler vücudumuzun olmazsa olmazlarıdır. Çünkü uzmanlara göre günde 6-7 porsiyon kadar meyve ve sebze yenilmesi metabolizmamız için oldukça faydalı bir seçenek olacaktır. Ayrıca içeriğinde bolca vitamin ihva eden sebze ve meyveler en fazla sindirim sistemimizi etkilediği için hazmı kolaylaştırarak kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

 

 1. Siyah çikolata : Diğer bir adla bitter çikolata. Diğer çikolatalara oranla şeker oranı düşük kakao oranı yüksek olan çikolata çeşitidir. Çikolata diyeti olarak da bilinen bu beslenme çeşidiyle birçok insan başarıya ulaşmıştır. Çünkü siyah çikolata sindirim sistemini yavaşlattığı için bir sonra ki yemek için sizi sofraya tok oturtacaktır.

 

 1. Bol lifli gıdalar : Özellikle meyvelerde bolca bulunan lifli besinler sizi tok tutacaktır. Böylelikle yüksek kalorili besinlerle doymak yerine sağlıklı şekilde beslenmiş olacaksınız. Günde 20-25 gram oranında yenilmesi tavsiye edilen lifli besinler fazla yenilmesi durumda da kramp ve şişkinliklere de neden olmaktadır. Ayrıca güne yulaf, yulaf ezmesi veya kepekli ekmekle başlamak da sağlık açısından önemli olacaktır.

 

 1. Elma sirkesi : Elma sirkesiyle zayıflama evde en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü elma sirkesi iştahı azalttığı için kilo verme konusunda önemli bir besin olarak belirtebiliriz. Ayrıca metabolizma sağlığı içinde gereklidir. Kullanımı ise ; çoğunlukla yapılan bir bardak suya 1 yemek kaşığı sirke konulmasıdır. Ya da salatalara dökmek de farklı bir seçenek olacaktır.

 

 1. Yumurta : Bilimsel araştırmalara göre sabah yenilen yumurta sonra ki 36 saat boyunca iştahınızı azaltacağı için yemeyi de az yemenizi sağlayacaktır. Buda yumurta yemenin sağlık ve kilo kaybı için önemli bir yiyecek olduğunu göstermektedir. Çünkü yumurtanın doygunluk indeksi skoru çok yüksek bir besindir.

 

 1. Kahve : Ama şekersiz olsun. Çünkü kahve tek başına metabolizmayı %3-11 oranında hızlandırdığı için kilo kaybına sebep olacaktır. İştah azaltıcı özelliği bulunan kahve aynı zamanda vücutta bulunan toksinlerinde atılmasına faydalıdır. Uzmanlara göre aşırı içilmesini tavsiye edilmeyen kahve için günde 3 fincanı geçmemeli.

 

 1. Baharatlı besinler : Sofralarımızın olmazsa olmazı olan baharatlar yemeklerde lezzeti artırmak dışında yağ yakıcı özelliği sebebiyle de zayıflamamıza da katkı sağlamaktadır. Başlıca baharat çeşitlerini de sıralamak gerekirse ;

 

 • Karabiber : Metabolizmayı hzılandıran karabiber sindirime de fayda sağlayarak kilo vermeyi sağlar
 • Kimyon : Enerji kaynağı olarak da bilinen kimyon ayrıca bir demir kaynağıdır da.
 • Tarçın : Tokluk hissi sağlayan tarçın kan şekerini de olumlu yönde etkileyerek kolesterolünde önüne geçmektedir.
 • Zencefil : Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyan zencefil aynı zamanda yağ yakıcı özelliğiyle de bilinmektedir.
 • Kırmızı biber : Capsaicin adında madde içeren kırmızı biber yağ yakıcı özelliği sebebiyle de aynı zamanda iyi bir kilo kaybına neden olan baharat çeşitidir.

 

 1. Uyku : Dikkat edilmeyen uyku düzeni hem sağlık açısından hem de kilo bakımından sizi tehlikeye atıyor. Çünkü uzmanlara göre kötü uyku düzeni şişmanlığı %55 oranında artırmak da.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir